טיפול בכאבים

באילו כאבים נטפל?

  • כאבי גב תחתון- יכולים להיגרם כתוצאה מפגיעה (מתיחה או קריעה) של הרקמות התומכות בעמוד השדרה כמו שרירים, רצועות וגידים או כתוצאה ממצבים רפואיים של נזק לחוליות או לדיסקים (סחוסים בין חוליתיים) החל מבלט ועד לפריצת דיסק עם הסתיידות. הסימפטומים משתנים בהתאם לסוג הפגיעה ויכולים להתבטא בכאב, שריפה או דקירה, הם יכולים להיות חדים וממוקדים או מפושטים ,בעוצמה קלה או קשה. לעיתים הכאב בגב תחתון עלול להיות עם הקרנה לרגליים ותחושת נימול.

טיפול בפריצת דיסק

 

י

עובדות שצריך לדעת לפני טיפול בפריצת דיסק

1. מבנה עמוד שדרה 

מורכב מ33 חוליות, המחולקות לפי אזורי הגוף: 7 חוליות הצוואר, 12 חוליות החזה שמחוברות לכלוב החזה,5 חוליות מותניות,5 חוליות העכוז ומתחתן 4 חוליות מאוחות של עצם הזנב. בין חוליה לחוליה נמצא דיסק . מאחורי הדיסק  עוברת תעלה דרכה עובר חוט השדרה והעצבים היוצאים ממנו. עמוד השדרה הוא איבר מכני המבצע מליון מחזורי תנועה ועומד בלחץ יומי עצום. נקודות החולשה הם הדיסקים הבין חוליתיים. בשל המבנה האנטומי, רוב פריצות הדיסק מתרחשות בעמוד שדרה צווארי או מותני.

טיפול בפריצת דיסק

2. הדיסק אינו דיסק קשיח

הדיסק הוא סחוס בין חוליתי ,אשר מוחזק מאחוריו ומצדדיו ברצועות חזקות .הדיסקים הבין -חוליתיים הם משמשים כבולמי זעזועים. הדיסק מורכב ממרכז רך דמוי ג'לי והיקף נוקשה יותר,המורכב מרקמת חיבור, המכונה טבעת ליפית.

3. כיצד נגרמת פריצת דיסק?

פריצת דיסק יכולה להיגרם כתוצאה מידית של טראומה או להתהוות כתוצאה מתהליך של לחץ יתר קבוע שהאדם יוצר. בתחילה נפרץ הקרום הפנימי, ללא נזק לטבעת הליפית, קרום זה יכול להתאחות במצב של מנוחה מספקת ובשילוב של טיפול בפריצת דיסק. במידה והלחץ מתגבר נוצר נזק לסיבי הטבעת הליפית, דבר הגורם לבלט בהיקף הטבעת. מצב זה הופך לבלט דיסק. כאשר הלחץ מתמשך, ניתן להגיע לפריצת דיסק מלאה, בה יש זליגה של הנוזל הצמיגי מחוץ לדיסק.

4. תסמינים

פריצה או בלט של הדיסק בחוליות גב תחתונות עלול לגרום להקרנות ולתחושות נימול ברגליים,עקצוצים ,הרדמויות ,כבדות ואף לתחושות שריפה.פריצה או בלט דיסק בגב העליון והצוואר עלול לגרום לתופעות דומות בידיים.

5. 90% ממקרי פריצת דיסק אינם מצריכים התערבות כירורגית -הרפואה הקונבנציונאלית אינה ממהרת לנתח פגועי פריצת דיסק, אלא מציעה לחכות ולאפשר לגוף לרפא את עצמו. טיפול בפריצת דיסק מסייע לגוף לרפא את עצמו.

 6.אנשים הסובלים מבלט דיסק ומזהים את הבעיה בזמן, יכולים לטפל בבעיה ולהימנע מלהגיע למצב של פריצת דיסק.

7.ברוב המקרים,פריצת הדיסק אינה נזק עצבי קבוע, היות והנוזל הג'לי שנפרץ החוצה נספג ונעלם בעצמו, בדרך כלל תהליך זה אורך כחודשיים. טיפול בפריצת דיסק מקצר את תהליך היספגות הנוזל הג'לי בגוף.

8.במקרים רבים, עם הזמן ייסוג הדיסק הפגוע ויתרחק מהעצביםטיפול בפריצת דיסק מסייע לתהליך נסיגת הדיסק מהעצב ובכך להפחית מהכאב.

9.גורמים נוספים לפריצת דיסק: עומסים מצטברים כתוצאה מעודף משקל משמעותי,שרירי גב חלשים, ישיבה ממושכת, הרמת משאות כבדים באופן שגוי, פעילות גופנית מאומצת כגון ריצה או רכיבה.

לסיכום: לאחר שהבנו את התהליך הפיזיולוגי למצב של פריצת דיסק, עלינו להקשיב לאיתותי הכאב שגופינו מסמן לנו, לתת מנוחה לגוף, למנוע החמרת מצב ולגשת לטיפול.

2 דברים חשובים שיש לעשות כאשר מופיעים התסמינים .

1.אבחון פריצת הדיסק ע"י רופא אורטופד מוסמך, בד"כ הרופא נעזר בצילומי CT או MRI

2.קביעת חומרת המצב, בד"כ על פי התסמינים ותלונות המטופל.

טיפול בפריצת דיסק אצל הילרי קליניקה לרפואה אלטרנטיבית

במידה ונשלל הצורך בהתערבות כירורגית או במצב של תהליך שיקום אחרי התערבות כירורגית, נתחיל לטפל.                                                                        הטיפול בקליניקה מתבצע, כאשר אני בודקת את מקור הכאב, כמובן בהתייחסות לתלונות המטופל והממצאים ולפיכך קובעת את שיטת הטיפול המתאימה ביותר. מניסיוני המקצועי לרוב הטיפול יכלול עיסוי רפואי או אורטופדי שיקומי ודיקור סיני ממוקד במקור הכאב ובאזורי השפעה.

משך טיפול 

הטיפול בקליניקה אורך בין 70 דקות עד 90 דקות

תדירות טיפול 

רצוי להגיע לטיפול בהפרש של שבועיים בין טיפול לטיפול, מרווח זמן זה מאפשר לגוף להירתם להחלמה. מספר הטיפולים הנדרשים תלוי בחומרת המצב ובתגובת הגוף לטיפול. את השיפור ניתן להרגיש כשבוע לאחר הטיפול הראשון.בד"כ מדובר בסידרה של 3-5 טיפולים.

כיצד נשמר את תוצאות הטיפול?

לאחר הטבה במצב, ניתן ומומלץ לבצע פעילות גופנית מתונה, חיזוק שרירי הגב והבטן, מתיחות קלות לשחרור הרצועות , השרירים והגידים. שחייה.                      בנוסף ממליצה להגיע  לטיפול משמר, כל חודש או חודשיים. מוזמנים ל דעת עוד פרטים, היכנסו לדף אודות.

 

 

טיפול בפריצת דיסק
טיפול בפריצת דיסק